Patrol Obywatelski na Osiedlu nad Wartą

Kilkanaście nielegalnie parkujących samochodów, nadmierna prędkość pojazdów, nieprawidłowo postawione znaki drogowe, bałagan pozostawiony przez nieodpowiedzialnego dewelopera, zniszczone chodniki – to zobaczyli na własne oczy urzędnicy Zarządu Dróg Miejskich, Straż Miejska, przedstawiciele PTBS, mieszkańcy i radni podczas obywatelskiego patrolu na osiedlu nad Wartą.

O bałaganie komunikacyjnym wielokrotnie informowałem Zarząd Dróg Miejskich, niestety dopiero po szumie medialnym i skardze skierowanej do prezydenta Jaśkowiaka udało się doprowadzić do spotkania z urzędnikami i przekonania się na własne oczy jakie problemy dotykają mieszkańców ulic Szyperska, Piaskowa i Garbary. Teraz czekamy na oficjalny dokument z ZDM.

To co wspólnie zobaczyliśmy, co wymaga zmian:

Obywatelski patrol na Osiedlu nad Wartą, fot.: Tomasz Dworek

– naprawa chodników i nawierzchni zniszczonej przez dewelopera Siódemka ArtBud, doprowadzenie infrastruktury do stanu sprzed rozpoczęcia inwestycji
– naprawa chodników zniszczonych m.in. przez dewelopera, spółkę Ataner, podczas prac związanych z rozbudową sieci energetycznej
– posprzątanie ulicy Piaskowej i parkingu
– prawidłowe ustawienie znaków drogowych
– przygotowanie bezpiecznego wjazdu na parking przy Piaskowej i ustalenie optymalnej organizacji ruchu
– ustawienie na Szyperskiej słupków umożliwiających wjazd na chodnik i trawnik (który został totalnie zniszczony) przede wszystkim przez pojazdy Fawora (liczymy tu na współpracę)
– utworzenie przejścia dla pieszych przy Sądzie mieszczącym się w budynku Wechty
– w sytuacji ignorowania przez kierowców na Szyperskiej znaku zatrzymywania się postawienie w tym miejscu słupków – to bardzo niebezpieczny punkt

– skierowanie pisma do Miejskiego Inżyniera Ruchu wniosków dotyczących powyższych ustaleń a także uzyskania wiedzy dotyczącej organizacji ruchu na pobliskim skrzyżowaniu Garbar z Estkowskiego. W opinii mieszkańców sygnalizacja jest źle zaprogramowana, niemożliwość pokonania jezdni przy zmianie świateł, martwe punkty – długie czerwone światło zarówno dla pieszych jak i aut
– ustalenie dalszych losów niszczejącego Pawilonu Krzyżanowskiego (prac rewitalizacyjnych), wyrażamy tu swój sprzeciw wobec miejsc parkingowych przy zabytkowym budynku, w sytuacji, gdy obok znajduje się parking, a w budynku 160 miejsc parkingowych. Inna rzecz, że na deweloperskich wizualizacjach jest tu zieleń. Kolejna rzecz, auta wyjeżdżające z parkingu przy Piaskowej manewrując wjeżdżają dalej na chodnik.
– ustalenie stanu konserwatorskiego zabytkowego budynku przy Szyperskiej, w którym dziś znajduje się hurtownia materiałów elektrotechnicznych. Mamy nadzieję, że na życzenie kolejnego inwestora Miejski Konserwator Zabytków nie uzna, że kompleks zabytkowy nagle stał się mniej zabytkowy i można go zburzyć.

Podczas 45 minutowego patrolu odnotowaliśmy kilkanaście nielegalnie parkujących aut. Konieczne są tu regularne patrole Straży Miejskiej (jeżeli realnie mówimy o uszczelnieniu strefy parkowania)

Niebawem w kwartale ulic Szyperska – Piaskowa Garbary rozpoczną się kolejne inwestycje, konieczne wydaje się tu zaproponowanie przez ZDM nowej organizacji ruchu. Dziś mamy tu nielegalne parowanie, niszczenie zieleni, chodników, korki na Szyperskiej. Skandalem jest usytuowanie na terenie osiedla, biurowca, który nie zapewnia ani pracownikom ani klientom firm miejsc parkingowych. Dziś auta parkują m.in. na przewidzianej na Szyperskiej ścieżce rowerowej.

Share

Zobacz również

1 odpowiedź

  1. Karol pisze:

    Przydał by się zakaz parkowania na ulicy Pisakowej (chodzi mi głównie o okolice skrzyżowania przy poczcie) czasem tam odbywa sie ruch wahadłowy a jest tam dośc spory ruch.