Jak będzie wyglądał bruk na Starym Rynku

Magistrat zapowiedział próbne ułożenie kostki brukowej na Starym Rynku. W sąsiedztwie Galerii Miejskiej Arsenał i budynku Odwachu najpierw nastąpi rozbiórka starej nawierzchni, a następnie, po wykonaniu nowej podbudowy betonowej, ułożona zostanie nowa. Co ciekawe, w miejskim repozytorium „Cyryl” znalazłem fotografię z 1975 roku z układania bruku – w tym samym miejscu!

Nie będzie to kostka szlifowana jak na ulicy Woźnej czy Wodnej. Testowy fragment też nie jest zbyt duży, raptem 75 m2.

Nowa płyta ma zostać wykonana z starannie wyselekcjonowanych – możliwie regularnych wymiarowo i dobranych pod względem kolorystycznym – historycznych kostek kamiennych połączonych spoiną polimerową i żywiczną – czytamy w informacji z Urzędu Miasta.

Koncepcja przebudowy płyty Starego Rynku zakłada jej wyrównanie. Nie będzie wyraźnie zaznaczonych chodników. Obecny bruk zostanie w większości zachowany. Po przeprowadzonej inwentaryzacji wybrane zostaną kostki najlepszej jakości, aby płyta rynku była płaska i przyjazna poruszającym się po niej osobom niepełnosprawnym czy z wózkami dziecięcymi. Ewentualne szlifowanie kostki, jak na ul. Woźnej, odbędzie się dopiero w sytuacji, gdy nie uda się z istniejącego materiału uzyskać równej nawierzchni.

Co do aspektu historycznego to powinniśmy się zastanowić do jakiego okresu odnosi się koncepcja. Zdjęcia historyczne z raptem 100 lat pokazują wiele ciekawostek, m.in. asfalt lub inną bitumiczną nawierzchnię. Przedwojenny Zarząd Miasta prezydenta Ratajskiego testował różne wtedy nowoczesne rozwiązania drogowe. Wielokrotnie tez płyta rynku była przebudowywana, m.in. w związku z likwidacją linii tramwajowych, pamiętać także musimy, że obecna kostka pochodzi z różnych punktów Poznania, m.in. z ul. Głogowskiej.

Potrzebę równych i prostych chodników zgłaszają od lat miejscy aktywiści, w tegorocznym budżecie obywatelskim zwyciężył projekt „Bruk przyjazny pieszym i rowerzystom”

Dajmy więc szansę Pani konserwator, na własnych nogach będziemy mogli się za miesiąc przekonać czy proponowana nawierzchnia jest lepsza czy gorsza od szlifowanej z Woźnej!

Informacja Urzędu Miasta: http://www.poznan.pl/mim/info/news/probna-kostka-na-starym-rynku,125040.html

Share

Zobacz również