Hałas! Co denerwuje poznaniaków?

Czy wkurza Was codzienny miejski hałas, wewnątrz i na zewnątrz waszych mieszkań? Czy można się przyzwyczaić? Podczas towarzyskiego spotkania rozpoczęła się bardzo emocjonująca dyskusja – o sąsiadach, o tym co słyszymy, a słyszymy sporo, oprócz zwykłego przegięcia jak zbyt głośna muzyka! Wynotowałem takie oto irytujące a czasem budzące w nocy hałasy: wewnątrz budynków: seks [banalne], pięty, czyli chodzenie boso, fizjologiczne odgłosy w łazience [oj, niesie się!], z zewnątrz: duże auta – suv-y, w ogóle hałas ulicy, bawiące się dzieciaki, tramwaje [najnowsze Moderusy Gamma]. Prowadzone co 5 lat badania związane z mapą hałasu nie obejmują wielu wskazanych przez mieszkańców stresorów, a skupiają się na 5 źródłach hałasu: drogowym, tramwajowym, kolejowym, lotniczym i przemysłowym. W wielu przypadkach normy nie są przekroczone, ale mamy tu do czynienia np. z uciążliwym oddziaływaniem klimatyzatora, który nie pozwala się skupić.

Zachęcam do wypełnienia ankiety dr. Jana Felcyna z Katedry Akustyki na Wydziale Fizyki UAM. Wcześniej badania dotyczące hałasu realizowała pani prof. Małgorzata Stępniewska z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. Ciekaw jestem wyników, ale zwróciłem wtedy uwagę na kilka elementów charakterystycznych dla centrum Poznania.

link do ankiety:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfBpHkr8MEt7cGblFXmneX9qtU49gseM3L_zS3CidTcE2xrvA/viewform

Z punktu widzenia Starego Miasta, ale też zapewne Jeżyc, Śródki czy Wildy dodatkowym źródłem hałasu, poza wskazanymi w zestawieniu jest ten, wynikający z funkcjonowania szeroko rozumianej gastronomii. To stały problem poruszany przez mieszkańców centrum miasta.

Dość trudne wydaje się opisanie tego hałasu, ale problemy zgłaszane przez mieszkańców dotyczą: muzyki wydobywającej się z lokali, głośne rozmowy przed pubami [alkohol potęguje natężenie rozmów] działające zbyt głośno klimatyzatory, wentylatory i inne urządzenia. Często lokale nie są wygłuszone, a jeżeli nawet, to ludzi irytują niskie basowe dźwięki.

Wskazuję tu na jeszcze na trzy aspekty:

1. hałas związany z możliwością rekreacji ale tez picia alkoholu nad Wartą. Tu mieszkańcy zwracają uwagę na hałas „zwielokrotniony” przez wodę [niesie się!] często muzykę emitowaną z urządzeń przenośnych [boomboxów] ale też używając kolokwialnego określenia „darcie mordy”. I to nie tylko nad samą rzeką, ale na trasach prowadzących nad nadwarciańskie łąki.

2 hałas sąsiedzki, wynikający z przeskalowanych inwestycji, pasożytujących na przestrzeni wspólnej [publicznej].

Polemizowałem tu z architektem Karolem Fiedorem, który w artykule Gazety Wyborczej stwierdził: Mieszczanie czują się dobrze, jeżeli słyszą, że sąsiad gotuje wodę.

Skomentowałem to tak: „Pamiętajmy, że nowe budynki nie są stawiane w odosobnionej przestrzeni, ale oddziałują w wielu aspektach na otoczenie. Nie jestem także przekonany, że akurat sąsiedzi czują się dobrze, jeżeli słyszą, że za ścianą ktoś gotuje wodę – jak widzi to pan architekt. Choć zapewne znajdą się i tacy. Najczęściej jednak ich problemy są bardziej realne.

Mieszkańcy wąskiej ulicy Piaskowej chcieliby zapewne nie słuchać hałasu generowanego przez klimatyzator wielkości sporego auta, który umieszczono naprzeciw ich okien. Znany architekt zabudował tam prawie całą działkę, nie martwiąc się – pal licho – o rachityczne drzewko, a nawet o obsługę wielkiego budynku. Niestety, stworzył nie ikonę, a problematyczny chaos. Do tego dochodzą dźwięki z toalety, sypialni. Panujący na nowych osiedlach ścisk powoduje brak intymności i zwykłe uciążliwości. To także śmieciarka i kontenery na butelki ustawione pod czyimiś oknami”

tu hałas, włączcie głośnik i spróbujcie dalej czytać ten tekst…. https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2F100002354318670%2Fvideos%2F3752258461529261%2F&show_text=false&width=560

We wspomnianym przykładzie ulicy Piaskowej dochodzi jeszcze problem najmu krótkoterminowego. W sąsiednim budynku Garbary 100 [zabudowa działki w ponad 90%], w którym wiele mieszkań jest wynajmowanych turystom, których imprezowanie odbija się na spokoju po drugiej stronie wąskiej ulicy

3. Hałas deweloperski. Budowa czy remonty realizowane są przy użyciu głośnego sprzętu, często 24 h na dobę.

Inwestor tłumaczy to czasami procesami technologicznymi, co de facto nie jest prawdą. Problem głośnej budowy, nocnych prac zgłaszają mieszkańcy Szyperskiej, Wzgórza Św. Wojciecha, Półwiejskiej.

Urbanista Andreas Billert, powiedział, że mieszkania budowane na przełomie XX i XXI wieku będą niebawem tańsze od starszych inwestycji. Dlaczego, bo to czas patodeweloperki [ta era ciągle trwa w postaci m.in. 9 metrowej kawalerki] W tak gęstej przestrzeni nie można zgodnie funkcjonować, ale też jakość użytych materiałów nie wpływa na takie elementy jak wygłuszenie.

W ankiecie przygotowanej przez panią prof. Stępniewską wybrano do oceny te źródła hałasu i rozwiązania mające na celu ochronę przed nim, które są przedmiotem Mapy akustycznej 2017 oraz powstałego w ślad za nią Programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Poznania. Badacze postanowili sprawdzić, jak mają się ustalenia obu tych dokumentów do percepcji mieszkańców.

Oba dokumenty sporządzane są na podstawie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska. Mapa akustyczna 2017 zawiera identyfikację źródeł hałasu, a także analizę skarg mieszkańców na uciążliwości akustyczne. Program ochrony … formułuje działania stanowiące odpowiedź na stwierdzone w Mapie akustycznej zagrożenia hałasem (i nie adresuje kwestii, których Mapa akustyczna nie zauważa).

Analizowane źródła hałasu: drogowy, tramwajowy, kolejowy, lotniczy, przemysłowy

Wskazane przeze mnie źródła hałasu nie są nieistotne, ale okazuje się, że zasadnicze dokumenty z zakresu ochrony przed hałasem w mieście nie odzwierciedlają wielu problemów.

Mapę hałasu (a w ślad za tym program ochrony środowiska przed hałasem) sporządza się co 5 lat. Stwarza to szansę wyrażenia doświadczeń i potrzeb społeczności lokalnych w trakcie prac nad kolejną edycją, zwłaszcza dotyczących tych kwestii, które do tej pory nie były adresowane obu dokumentach.

Mapa akustyczna Poznania: https://www.poznan.pl/mim/wos/-,p,11105,40435.html

Ciekawe linki:

Link do rozmowy z p. Karolem Fiedorem: https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,22269927,mlodzi-chca-wracac-do-starych-dzielnic-poznania-trzeba-to-wykorzystac.html

Polemika: https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,22291078,miasto-to-nie-deweloperzy-i-pracujacy-za-ich-pieniadze-architekci.html

Tu jeszcze ciekawy aspekt związany z najmem krótkoterminowym [w mojej opinii dane są niedoszacowane] https://czasnapoznan.pl/najem-krotkoterminowy-dobowki-osiedle-stare-miasto-mapa-analiza/

https://www.prawo.pl/biznes/ochrona-srodowiska-akustycznego-jak-bronic-sie-przed-halasem,161439.html

https://www.dw.com/pl/ha%C5%82as-uci%C4%85%C5%BCliwy-dla-20-proc-mieszka%C5%84c%C3%B3w-europy-powa%C5%BCne-zagro%C5%BCenie/a-52652159

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *