Gwarna i kolejne etapy rewitalizacji centrum

Gemela na Gwarnej jest ogromna. Szpetota tym bardziej razi, że w sieci dostępne są zdjęcia tej ulicy z czasów przedwojennych i PRL-u z pięknymi neonami.

Miejski Konserwator zabytków prowadzi rozmowy zmierzające do uporządkowania sytuacji estetycznej już dziś, ale jest to trudne m.in. z powodów własnościowych. Po stronie wschodniej mało estetyczny daszek jest podporą czy stabilizacją dla wielu rozbudowanych kiedyś witryn sklepowych. Usunięcie konstrukcji spowodowałoby duże problemy konstrukcyjne.

Zakładam więc, że piękna odnowiona Gwarna, może taka jak z projektów Magdaleny Baraniak z Archipogotowia cieszyć będzie poznaniaków i turystów po zakończeniu realizacji miejskiego Projektu Centrum.

Zakładam, że Gwarna przysporzy więcej problemów. W okresie przedwojennym i w latach 50-tych nie było pasażu po stronie zachodniej, znajdywały się tam po prostu sklepy. Mam nadzieję, że sprawy własnościowe są tu uporządkowane.

Tu także oczekiwałbym uporządkowania pasażu po stronie północnej Św. Marcina, za Alfami. Pisałem o tym w poniższym tekście. To pomysł na stworzenie alternatywnej, kulturotwórczej przestrzeni, którą porównałem do łódzkiej OFF Piotrkowskiej

Etapy prac

Św. Marcin – od Ratajczaka poprzez Aleje Marcinkowskiego do Placu Wolności: prace budowlane IV kwartał  2020 do połowy 2022.

Św. Marcin – od Gwarnej do skrzyżowania z Al. Niepodległości i Towarową i dalej do Mostu Uniwersyteckiego – ogłoszenie przetargu na wybór generalnego wykonawcy III/IV kwartał 2020. Realizacja prac: I kwartał 2021 do końca 2022.

Część drogowa Placu Wolności – ul. 27 Grudnia, przebudowa ulic Kantaka i Gwarnej – realizacja projektów budowlanych II połowa 2021 do końca 2022.

http://www.projektcentrum.pl/o-projekcie.html

Share

Zobacz również