Cybina. Same korzyści z małej przyrodniczej kładki!

Na Cybinie znajdują się betonowe przyczółki przeprawy z Zagórza na Berdychowo. Radny Andrzej Rataj wpadł na pomysł budowy w tym miejscu kładki. To dobry pomysł na rewitalizację przestrzeni, choć mam nadzieję, że najważniejsze będzie połączenie w tym fyrtlu walorów przyrodniczych z rekreacją.

Kładka, wcale nie musi być droga. O tym później, warto natomiast przypomnieć, że w sąsiedztwie ma przebiegać droga pieszo – rowerowa z Malty pod Jana Pawła II. Za dwa lata powstanie Kładka Berdychowska i kolejne trasy rowerowe warto więc inwestować w kolejne udogodnienia i atrakcje.

To nie musi być kosztowne przedsięwzięcie. Dziś wokół gotowych jest wiele elementów infrastrukturalnych uzupełniających przedsięwzięcie, m.in., schody czy fragmenty chodników.

Ale warto tu przede wszystkim doceniać przyrodę. Dzicz w mieście, mnóstwo gatunków roślin i zwierząt. Doskonałe projekty realizowała tu Brama Poznania – Rośliny Cybiny i Wszyscy jesteśmy zwierzętami.

A żyją tu gatunki występujące w dzikich enklawach rzeki i miasta: niekoszonych trawach, na łąkach, w wierzbowych zaroślach czy ostatnich fragmentach łęgów. Jeśli takie siedliska znikną, zwierzęta zginą razem z nimi. Jest też kilka gatunków, które potrafiły dostosować się do warunków miejskich: borowiec wielki, nietoperz (związany kiedyś z lasami) […] Kaczki krzyżówki zwykle gniazdowały na ziemi, teraz zdarza się, że zakładają gniazda na drzewach albo na budynkach, czasem nawet na wieży kościelnej. [https://kulturaupodstaw.pl/zwierzeta-cybiny-w-bramie-poznania-michal-sita/ i https://bramapoznania.pl/wydarzenie/16/rosliny-cybiny

A teraz o kosztach.

W Poznaniu realizowany jest studencki projekt Mood for Wood. Podczas warsztatów studenci przy pomocy uznanych architektów i projektantów z całego świata oraz doświadczonych stolarzy projektują oraz samodzielnie wykonują meble miejskie dla wybranych lokalizacji. W tym roku takie drewniane konstrukcje powstały m.in. w Ogrodzie Dendrologicznym, rezerwacie Traszek na Ratajach i nad Jeziorem Rusałka. Te swoiste meble miejskie nie tylko służą rekreacji, ale wspierają też działania z zakresu edukacji ekologicznej.

Może warto połączyć studencki potencjał, wiedzę animatorów Bramy Poznania z niedużym finansowym wsparciem miasta i latem mamy gotową atrakcję ku uciesze miłośników przyrody i wypoczynku w centrum miasta!

Mój komentarz do art Gazety Wyborczej: Tomasz Dworek, radny ze Starego Miasta, podchodzi do tej koncepcji z entuzjazmem: – Taką kładką można by dojechać do Wartostrady. Im więcej jest takich przejazdów rowerowych, tym przestrzeń jest przyjaźniejsza. Więc jeśli nie byłoby to kosztowne, uważam, że warto by było taką kładkę przez Cybinę wybudować. – Może być to ciekawe połączenie drogi rowerowej z Malty na Zagórze – tam po stronie zachodniej też będzie droga rowerowa łączącą się z Kładką Berdychowską – mówi Dworek. [https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,25595320,nowa-kladka-nad-kanalem-ulgi-zeby-mozna-bylo-z-ostrowa-tumskiego.html]

Linki:

http://www.moodforwood.com/
https://www.lepszypoznan.pl/2019/08/12/jak-pieknie-w-ogrodzie-dendrologicznym.html
https://kulturaupodstaw.pl/zwierzeta-cybiny-w-bramie-poznania-michal-sita/

https://bramapoznania.pl/wydarzenie/16/rosliny-cybiny

https://kulturaupodstaw.pl/audio/zamieniam-sie-w-sluch-57-mood-for-wood-martyna-nicinska/
Share